Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Mirties metinės. Eurovizija. Dirvožemis. Draudimai

2017-05-15, Pirmadienis 07:40
Rimvydas Valatka

Raktiniai žodžiai šiais laikais vis dažniau yra visa ko pradžia ir pabaiga.

Kokie raktiniai žodžiai man ateina į galvą šį rytą? Mirties metinės. Eurovizija. Dirvožemis. Draudimai. Nuo kurio geriau būtų nepradėti?

Nuo mirties metinių. Gegužės 12-ą sukako metai, kai tuometis Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis, jaunas, protingas ir įtaigus politikas, galėjęs būti premjeru, o ateity gal net ir Prezidentu, buvo išvestas iš namų su 106 000 žymėtų eurų. Taip Lietuvoj buvo nužudytas sveikas protas.

Niekas penktadienį nepaminėjo mirusiojo. Panašu, kad nebus kam ištarti ir “Lozoriau, kelkis!” Mirtis, ištikusi sveiką protą, nugramzdino Lietuvą į keistą tautinių kostiumų, politinių užkeikimų ir vis naujų draudimų pasaulį.Lyg to būtų maža, sveiko proto mirties metinių proga Lietuvą dar išspyrė ir iš Eurovizijos.

Eurovizija, žinoma, čia nė prie ko, bet labai galimas daiktas, kad Lietuva ir toliau bus spardoma. Nes ką bendro su Europa turi šalis, kuri kovoja jau net ne su vynu ir alum, bet jau ir su vyno ir alaus šešėliais? Kurioje parlamento pirmininkas kaip įstatymų leidėjas debiutuoja su Dirvožemio įstatymu.

Tarsi norėdamas patvirtinti, kad sveikas protas mirė visiems laikams, Seimo pirmininkas Pranckietis sugalvojo, kad visos statybos ant derlingo dirvožemio turėtų būti uždraustos! Tarkim, turite žemės gabalą net ne Vilniuj, o prie latvių rubežiaus, kur įsigeidėte pasistatyti namelį. Kaip Pranckiečio know-how atrodytų jūsų sklype?

Pirmiausia kažkuri valstybės įstaiga turėtų įvertinti dirvožemio našumą.

Ne už dyką, žinoma. Net jei tas  jūsų sklypo dirvožemis bus vėjo pustomas smėlis, tai dar nieko gero jums nereikštų.

Prieš statydami nam1 vis tiek būtumėt turėję gražiai nukasti pasitaikiusį kur ne kur dirvožemį ir panaudoti jį bulvėms, krapams ar dobilams auginti.

Antra, dar turėtumėt už tą nukastą dirvožemį susimokėti valdžiai.

Tiesa, šįkart jums dar pasisekė.Seimo pirmininko pateiktą Dirvožemio įstatymo projektą užkasė patys valstiečiai.

Bet klausimas lieka kabėti ore – jei tokius įstatymo projektus siūlo pats Seimo pirmininkas, ko galima tikėtis iš likusių seimūnų? Taigi, matyt, tik laiko klausimas, kada Seimo darbotvarkėj atsiras Samanų, Kerpių, Mėšlo, Srutų, Pelėsių ar Beržo tošies įstatymų projektai.

Kodėl Lietuva nusirito iki to, kad tokias nesąmones į valstybės aukštumas kelia antras pagal Konstituciją žmogus valstybėje? Ar tai susiję tik su sveiko proto mirtimi? Ar galbūt yra dar kokia nors kita priežastis, sukelianti beveik negrįžtamą Lietuvos valstybės eroziją?

Vienas atsakymo variantų – Lietuva per pastaruosius 200 m. dėl karų, okupacijų, elito nutautėjimo, deportacijų ir emigracijų prarado tiek kraujo ir protų, kad dabar tai jau matoma plika akimi net Seime.

Ko gero, ne paskutinis argumentas ir klimato kaita. Visi karai, marai, skėrių antpuoliai dažniausiai susiję su klimato staigiais pokyčiais. Pavėluotai išėjusi į Europos politinę areną Lietuva iškart susidūrė su klimato atšalimu, kurį lydėjo kryžiuočių ir kalavijuočių antpuoliai bei sumažėjęs maisto išteklių kiekis. Regis, 1281 m. nuožmią žiemą lietuviai išgyveno tik apiplėšę Liubliną ir parsinešę iš ten maisto.

Šių metų gegužė tai tarsi dar kartą patvirtino. Karbauskio-Skvernelio valstiečių antplūdis, kaip ir kiti antkryčiai, taip pat gali būti susijęs su klimato atšalimu.  O kaip prieš klimato atšalimus kovoti?

Staigiai sumažėjus maisto ir energijos išteklių lieka imti kuoką į rankas ir ką nors atimti iš kito. Visai galimas daiktas, kad Karbauskio-Skvernelio klikos tikslas – išvaryti kuo daugiau jaunimo iš Lietuvos. Kodėl būtent jaunimo?

Ne paslaptis, kad jaunimas daugiau valgo ir geria, be to, yra maištingas, tad jam su verygomis iš principo nepakeliui. Atsikračius kuo daugiau jaunų žmonių, Lietuvoje liks tik priklausomi nuo valdžios žmonės, kuriuos daug lengviau valdyti.

Taip, tokie samprotavimai – ant ribos su sąmokslo teorijomis. Bet negalima nesutikti ir su priešinga mintimi: o kas prieš pusmetį būtų bent pagalvojęs, kad lietuvis jau netrukus bus gaudomas policijos ir tempiamas į teismą už tai, kad nešėsi rankoje butelį Bordo vyno ar pastatė jį savo trobos lange?

Iš Seimo ir Vyriausybės rūmų draudimai pilasi vienas po kito. Štai Visuomenės informavimo įstatyme siūloma nustatyti draudimą skelbti partijų reputaciją pažeidžiančią informaciją. Tokį projektą Seimui pateikinėja pats Kultūros komiteto pirmininkas Karbauskis.

Kokia šio draudimo prasmė, jei ir taip partija turi teisę ginti savo reputaciją teisme?

Tokia, kad žurnalistai kuo mažiau kritikuotų valdžios partijas. Kad žmonės mažiau žinotų apie tai, ką daro valdžia.

Teisybės dėlei reikia pripažinti, kad į draudimus yra linkusi ne tik valdžią savo rankose koncentruojanti Karbauskio-Skvernelio grupuotė, bet ir opozicija. Antaikonsrevatorius Mantas Adomėnas siūlo uždrausti skelbti nuomonių apklausas likus 10 dienų iki rinkimų.

Kokia konservatoriaus siūlomo draudimo potekstė? Tokia pat, kaip ir vis naujų apynasrių žiniasklaidai siūlymai. Seimo nariai yra įsitikinę, kad visi yra susimokę prieš juos, todėl būtina padaryti viską, kad visuomenė būtų akla ir kurčia. Skubama įteisinti draudimus, net nebandžius bent formaliai aptarti jų su visuomene, ant kurios kupros tie draudimai ir bus išbandomi.

Kad tai Lietuvą veda atgal į uždarą, nekritišką visuomenę, rodo ir Seimo pirmininko Pranckiečio išreklamuotas Seimo frakcijų lyderių susitikimas su VSD ir STT vadais. Po šio susitikimo Seimo pirmininkas padarė stulbinantį demokratinei visuomenei atradimą, kad politikas neturi teisės kavinėje ar restorane susitikti nei su verslininku, nei su universiteto rektorium, nei su mokyklos direktorium, kad šalia visada turi būti trečias žmogus. Kuris praneštų, kur reikia?

Po tokio Šiaurės Korėjos artilerijos lygio parengimo Seimas tyliai ir beveik vienbalsiai priėmė STT įstatymo pataisas. Ką mums neša šios pataisos, kurias lengvai prastūmė nepartinės politikos suformuotu vakumu besinaudojantys pareigūnai?

1. Dabar visos su valstybe susijusios institucijos, vos tik STT paprašius, teiks visus duomenis apie visus piliečius. 2. Visi juridiniai asmenys taip pat teiks visus turimus duomenis apie kitų juridinių asmenų ūkines, finasines operacijas.

Dar vienas STT ir Seimo žemininkų įvartis į laisvės vartus. O praleidžiant kasdien po įvartį artėja momentas, kad revanšo tiesiog gali ir nebūti.

Ar susimąstome bent pirmadienio rytais, koks yra tas viršuždavinys, kurį šitaip viską drausdami, sprendžia dabartinė valdžia? Ką tai duos jums, mielas radijo klausytojai? Gal sumažės mokesčiai? Gal biurokratų per penkis mėnesius nuo Skvernelio premjerystės pradžios jau tiek sumažinta, kad premjeras drąsiai galėtų jums pažiūrėti į akis?

Nė velnio, pasirodo. Biurokratų skaičius išaugo 428 etatais ir praėjusią savaitę viršijo simbolinę 60 000 ribą. Tuo pat metu iš Lietuvos emigravo 26 702 gyventojai.

Taip išeina, kad vietoj realių reformų ir naštos dirbančiam žmogui sumažinimo – vien tik siekiai dar ką nors uždrausti, apriboti, atimti, apmokestinti.

Regis, šios valdžios skiriamasis bruožas yra ir tai, kad ji surinko visų ankstesnių valdžių ir atskirų Seimo narių kvailiausias idėjas į vieną vietą ir pavadino tai reformomis. O jei dar pridėtume, kad Karbauskio-Skvernelio aplinkoje apstu žmonių, kamuojamų įvairiausių priklausomybių?

Valstiečiai garsiai šaukia tik apie priklausomybę nuo alkoholio. Vis dėlto kuo daugiau Veryga, Karbauskis ir Skvernelis putojasi prieš šampaną ir vyną, tuo daugiau įtarimų, kad tokia elgsena taip pat kažką slepia.

Ar prisimenate prezidento Pakso burtininkę Leną Lolišvili? Regis, valstiečių veikėjų priklausomybės – iš tos pačios srities.

Ar tai, kad kai kurie valstiečių veikėjai jau išūžė ausis visiems be perstojo kartodami, kad jie nevartoja alkoholio, negeria net kavos, nevalgo mėsos, kartais nėra bandymas slėpti kitas priklausomybes? Nes, mąstant logiškai, koks gi kieno reikalas, ką ministras ar Kultūros komiteto pirmininkas valgo, geria ar nevalgo? Ar toks keistas savęs aukštinimo ir kitų žeminimo būdas kartais nėra tik elementarus bandymas paslėpti, kad draudimų karalius irgi nuogas?

Vaizdžiai kalbant, netolima ateitis neša mums naujienų. Ar jos pralenks ir prieš metus įvykusią sveiko proto mirtį dėželėje nuo alkoholio, pamatysime netrukus. 

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai